15 Nisan 2024, Pazartesi

Ordu’da Yatak Kapasitesi Artan Şehir Hastanesi Son Aşamada!

Ordu Şehir Hastanesi projesi, bu yıl içerisinde hizmete alınması planlanan ve yatak kapasitesi 987’den bin 200’e yükseltilen bir sağlık tesisi projesidir. Türkiye’nin sağlık sektöründeki atılımlarıyla dünya çapında ün kazandığı bilinmektedir. Bu atılımların öncülerinden biri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hayalim” olarak nitelendirdiği şehir hastaneleridir. Ordu Şehir Hastanesi de, yükselen bir yapı olup, tamamlanma aşamasındadır. 260 dönüm arazi üzerine kurulan bu hastane, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda yatak kapasitesi bin 200’e yükseltilmiştir.

Hastanenin özellikleri arasında depreme dayanıklı ve son teknolojiye uygun olması, 38 ameliyathane, 260 yoğun bakım yatağı, 359 poliklinik, 15 sancılı doğum odası, 4 anjiyo odası, helikopter pisti, kreş ve 2 bin araç kapasiteli kapalı otopark gibi hizmet alanları bulunmaktadır. Hastane inşaatında yaklaşık 2 bin 500 işçi görev almaktadır. Ordu İl Sağlık Müdürü Dursun Tüzün, hastanenin genel olarak yüzde 93 seviyesine geldiğini belirtmiştir. Ayrıca, Ordu Şehir Hastanesinin bu yıl içinde hizmete girmesi hedeflenmektedir.

Hastane açıldığında, il dışına hasta sevklerinde yüzde 90’lık bir azalma öngörülmektedir. Bu durum, çevre illere hasta sevki ihtiyacını minimize edecektir. Hastane açıldığında, Ordu’nun sağlık alanındaki yetersizlikleri giderilmiş olacak ve vatandaşlar, daha kaliteli sağlık hizmetine erişebilecekler. Hastanenin açılış öncesinde diğer hastanelerden gelecek kadrolarla yeni cihazların temini konusunda çalışmalar devam etmektedir. Yol bağlantılarının planlandığı ve 17 ilçeden gelen hastaların şehir içine uğramadan hastaneye ulaşabileceği belirtilmektedir.

Tüzün ayrıca, Ordu Şehir Hastanesi bünyesinde onkoloji merkezi, hibrit ameliyathane, perinatal tanı ve tedavi merkezi, yanık merkezi, yanık yoğun bakımı, hiperbarik oksijen tedavi ünitesi, inme merkezi, iyotlu tedavi ünitesi ve terapötik aferez merkezi gibi bölümlerin hizmet vereceğini ifade etmiştir. Bu açılış, Ordu halkı için önemli bir tıbbi gelişme olacak ve sağlık alanında yeni bir dönemin başlangıcı niteliğinde olacaktır.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Geçtiğimiz 30 Yılda Obezite Oranları Çarpıcı Bir Şekilde Arttı – Yeni Araştırma Sonuçlarına Göre Şaşırtıcı Rakamlar!

Geçtiğimiz 30 yılda obezite oranları çocuklar arasında dört kat, yetişkinler arasında ise iki kat arttı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir