23 Nisan 2024, Salı

Rusya’nın Göç Yollarıyla Oynama Planı Ortaya Çıktı: Telegraph Gazetesi Bomba İddialarıyla Gündemde

Telegraph gazetesi, Rusya’nın göç yollarını kontrol etmek istediği ve sınır gücü kurma planları olduğunu iddia etti. Batı’daki siyasi tablonun göçmenler yoluyla etkilenmesinin mümkün olabileceği vurgulandı. Gazete, Rusya’nın Afrika’daki milisleri göçmen ‘silahlandırmak’ için kullandığını ve Moskova’nın bu kıtaya giden ana yollar üzerinde etki sahibi olduğunu yazdı. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte Rusya’nın göçmenleri taşıma çabalarını artırabileceği öne sürüldü.

Telegraph’ın iddialarına göre, Rus ajanları Libya’daki eski milislerden oluşan 15 bin kişilik sınır polis gücü kurma planları yapıyor. Gelişmelerin ardında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, göçmenleri Avrupa’yı istikrarsızlaştırmak için kullandığı ve endişe yarattığı belirtildi. Haberde, göçmen yollarını kontrol edebilenin seçimleri de kontrol edebileceği ifade edildi.

Bir güvenlik kaynağı, göçmen yollarını kontrol edebilmenin seçimleri de etkili bir şekilde kontrol etmek anlamına geldiği ve bu şekilde belirli bölgelerin göçmenlerle sınırlandırılarak kamuoyunun etkilenebileceği ifade edildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, ülkenin çıkarları göz ardı edilerek Avrupa’da askeri güvenliğin sağlanması girişimlerinin olumlu sonuçlar vermeyeceğini belirtmişti. Putin ise Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizinin Batı ülkeleri tarafından yaratıldığını ifade etmiş ve Belarus’un bu durumla ilgisinin olmadığını belirtmişti.

Rusya’nın göçmenleri kullanarak seçimleri etkilemeye çalıştığına dair iddialar ve planlar, uluslararası ilişkilerde gündem oluşturdu. Rusya’nın göç yolları üzerindeki etkisini artırarak Avrupa politikasını etkilemeye çalıştığına dair endişelerin arttığı görülüyor. Putin’in göçmen krizini Batı ülkelerine atıf yaparak, Rusya’nın bu konudaki tavrını net bir şekilde ortaya koyduğu da belirtiliyor. Tüm bu gelişmeler, uluslararası siyaset açısından dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumda.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kolombiya Cumhurbaşkanı: İsrail’den Tüm Silah Alımları Askıya Alındı!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail’in Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısına tepki göstererek, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir