14 Nisan 2024, Pazar

Tarım ve Orman Bakanı: “Et Fiyatlarındaki Artışın Sebebi Fırsatçılar!”

Tarım ve Orman Bakanı olan İbrahim Yumaklı, Kırşehir TİGEM Malya İşletmesi’ni ziyaret ederek, et fiyatlarındaki artışın fırsatçılar tarafından yapıldığını belirtti. Gazetecilere verdiği demeçte, bu artışın Ramazan öncesi fırsatçılık olarak adlandırıldığını ve hiçbir maliyet artışıyla ya da üretim azalmasıyla açıklanamayacağını söyledi. Ziyareti sırasında, işletmedeki koyun sayısının 12 bin civarında olduğunu ve aile işletmelerine destek sağlayacaklarını belirtti.

Bakan Yumaklı, hayvancılık yol haritasının açıklanmasıyla sektörden olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade etti. Türkiye’nin gıda arz güvenliği konusunda bir sorun olmadığını vurgulayan Yumaklı, üretimlerini arttırarak 2023 yılında ihracatlarını 35-40 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını söyledi. Ayrıca gençlerin ve kadın girişimcilerin tarımsal üretime katkı sağlaması için desteklerin arttırılacağını belirtti.

Kırşehir MALYA Tarım İşletmesi’nin 219 bin dönümlük bir arazi üzerinde bulunduğunu dile getiren Bakan Yumaklı, işletmede yapılan çalışmaların verimliliği artırmayı hedeflediklerini söyledi. Aile işletmelerine verilecek destek programlarının detaylarının yakında açıklanacağını belirtti. Ayrıca damızlık hayvan ihtiyacının Et ve Süt Kurumu ile TİGEM işbirliğiyle karşılanacağını ve üreticilerin sürülerinin kapasitelerinin artırılacağını belirtti.

Son dönemde et fiyatları üzerinden süren tartışmalara da değinen Bakan Yumaklı, fırsatçılık olarak nitelendirilen bu durumu kabul etmediklerini ve Ticaret Bakanlığı ile fırsatçılara göz açtırmayacaklarını belirtti. Ülkenin hayvan sayılarına bakıldığında ithalatın küçük bir oran olduğunu vurguladı. Ülkenin gıda arz güvenliğinin herhangi bir şekilde tehlikeye gireceğini düşünmediğini ifade etti ve üretimin artarak devam edeceğini söyledi. Gelecek dönemde, hayvancılık sektöründeki çalışmaların verimliliği arttıracağının altını çizdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Müjdeli Kredi Haberi: Limit Artışı Geldi!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, habirehaber.com üzerinden yaptığı açıklamada, kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla verilen kredilerde limit …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir