14 Nisan 2024, Pazar

Tatar, Berlin’de KKTC Standını Ziyaret Etti: “Kıbrıs’ın Gerçeklerini Göremedilerse Kusur Bizde Değil!”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Berlin’de gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Borsası Fuarı’nda KKTC standını ziyaret etti. Burada gazetecilere yaptığı açıklamalarda Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ziyareti konusuna değindi. Tatar, “Onları kendi vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz. Kıbrıs’ın gerçeklerini eğer hala göremedilerse, eğer hala anlayamadılarsa herhalde bunun kusuru bizde değil, kusur onlardadır.” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ta iki ayrı halkın varlığına vurgu yapan Tatar, 1571’den 1923 Lozan Antlaşması’na kadar Kıbrıs Adası’nın Osmanlı Devleti’nin bir parçası olduğunu hatırlattı. Ada’da hiçbir zaman Rum ve Yunan egemenliğinin tek başına var olmadığını belirten Tatar, İngiliz döneminde Rum nüfusunda çoğalma olduğunu ve Kıbrıs Türkleri’ne haksızlıklar yapıldığını dile getirdi.

1960 yılında imzalanan anlaşmayla yeni bir cumhuriyetin kurulduğunu belirten Tatar, Kıbrıslı Türklerin kurucu ortak olduğunu vurguladı. Kıbrıs Türklerinin de kendi devletlerini kurma hakkını kullanarak Kıbrıs Türk Devleti’ni oluşturduklarını ifade etti. Tatar, Türkiye ile Kıbrıs arasındaki bağların kimsenin koparamayacağını ve Türkiye’nin garantörlüğünün devam edeceğini söyledi.

Tatar, AB’nin Kıbrıs’a federal çatı altında girmesiyle Türkiye bağlantısının kopartılmasının amaçlandığını belirterek, KKTC’nin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Tatar, “Eğer KKTC’den vazgeçersek bittiğimiz gündür. Türkiye’nin de Doğu Akdeniz’den dışlandığı gündür. Onun için iki devletli çözümü öneriyoruz.” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir