23 Nisan 2024, Salı

Tatar: “Eşitlik Temelinde Anlaşma Niyetimiz ‘Evet'”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde düzenlenen basın toplantısında, Kıbrıs meselesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tatar, “Anlaşma niyetimiz ‘evet’, ama eşitlik temelinde. Kıbrıs Türk’ünün egemenliği fevkalade önemli.” şeklinde konuştu.

Eşitlik temelinde iki devletli çözüm istediklerini vurgulayan Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimiyle (GKRY) müzakere masasına tekrar oturabilmeleri için direkt uçuşun, ticaret imkanının, izolasyonların kaldırılması gerektiğini belirtti. Akdeniz’deki doğal kaynakların araştırılması ve geliştirilmesi için eşitlik temelinde çalışmaların başlatılması gerektiğini dile getiren Tatar, “Bunu başlatacak olan GKRY ve KKTC’dir. Bize ‘Gelin temsilci verin’ diyorlar. Ama Biz Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımıyoruz.” ifadesini kullandı.

Egemenlik meselesiyle ilgili olarak ortaya çıkacak yeni bir anlayışın kendilerini tatmin etmesi halinde devletler arası görüşmelere başlayabileceklerini belirten Tatar, “Devletten devlete görüşme süreci başlamazsa, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle ve bizi ise Kıbrıs Türk toplumu olarak o masaya oturttuklarında hiçbir netice alınamaz.” diye ekledi.

Tatar ayrıca, “Gelin devletinizden vazgeçin sizi entegre edelim ama devletten vazgeçin” önerilerine de sert tepki gösterdi. Avrupa’ya seslenen Tatar, KKTC’nin egemen eşitlik ve statülerine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Benim tarihim var, mücadelem var, milli duruşum, var değerlerim var, maneviyatım var, var oğlu var ve Türkiye’m var. Geliniz, saygı duyunuz.” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin pozisyonunu koruyacağını belirten Tatar, “Egemen eşitlik, eşit uluslararası statü. Bunların teyidiyle müzakere masasına tekrar dönülebilir şeklinde. Nedir egemen eşitlik? Benim de devlet olduğumu kabul etmeleridir.” dedi.

Tatar, KKTC’nin hiçbir şekilde Rum tarafına teslim olmayacağını vurgulayarak, “Oynanan oyun federal çatı. Biz asimile olmayacağız. Egemenliğimiz ve devletimiz çok önemlidir.” şeklinde konuştu. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca, Avrupalı bazı eski siyasetçilerin GKRY’nin AB’ye alınmasını hata olarak gördüklerinin hatırlatılması üzerine, “Görüştüğümüz yetkililer ‘O zaman biz yoktuk hata yaptılar. Biz elimizdekilere bakıyoruz’ diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BİR GÜNDE 2 ANİ ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ!

Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgilere göre 22.04.2024 tarihinde, saat 18:30 sıralarında, Gazimağusa’da sakin Memiş İÇEL …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir