14 Haziran 2024, Cuma

TÜKETİCİLER DERNEĞİ KAPIDAN SATIŞLARDA TÜKETİCİLERİN CAYMA HAKKI BULUNDUĞUNU KAYDETTİ

KKTC Tüketiciler Derneği kapıdan satışlarda tüketicinin, mal veya hizmet satış tarihinden 7 gün içerisinde, hizmet veya malı reddetme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Dernek Başkanı Hasan Yılmaz Işık, Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında, kapıdan satışlar’da satıcıların tüketicilere satış tarihinden itibaren 7 gün içerisinde cayma hakkı olduğunu belirten belge vermesi gerektiğini, ancak söz konusu bildirim yapılmadan satış yapıldığı konusunda şikayetler aldıklarını ifade etti.

Tüketicilere söz konusu bildirimi yapmadan satış yapanların faaliyetlerinin Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından durdurulması gerektiğini kaydeden Işık, şu ifadeleri kullandı: “Bu satışlar yasa dışı olarak sürdürülmektedir. Derneğimize ulaşan tüketicilere bu sözleşmeler ilgili firmaya kesinlikle iptal  ettirilmekte ve onların borç altına alınmaları önlenmektedir. Yasa gereği bu tür satışlarda, tüketici, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde malı kabul etmekte veya hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden reddetmekte serbesttir. Hizmetlerin satımında ise bu süre, sözleşme  tarihinde  başlar”

Işık, söz konusu süre dolmadan konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden ödeme yapması veya senet imzalamasının istenmesinin yasak olduğunu kaydetti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KÜLTÜR DAİRESİ’NDEN MALİ KATKI ALMAYA HAK KAZANAN DERNEKLER AÇIKLANDI…

 Kültür Dairesi’nin her yıl “Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü” kapsamında yaptığı mali yardımdan, 2024 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir