14 Nisan 2024, Pazar

Türk-Bir Başkanı Arıklı, Makedonya’da İşbirliği İçin Çalışıyor!

Türk-Bir Başkanı Güven Arıklı, Makedonya İletişim ve Enformasyon Bakanı Naim Bayrami ile bir araya gelerek her iki ülkenin bilgi ve haber alışverişinde daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı. Arıklı daha sonra Makedonya’da Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanlığı Bakan Vekili Cabir Doko ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ardından Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim, Milli Kurum Türk Tiyatrosu Müdürü Aylin Skoro, Türk Kültür Merkezi Müdürü Nebahat Rusid ile bir araya gelen Arıklı, Üsküp Devlet Radyosu’nda Suna Kerim’in programına konuk olarak KKTC’yi anlattı.

Makedonya’da bulunan üniversite öğrencileri ve STK temsilcileri ile görüşen Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yatırım fırsatları, kültür, eğitim ve turizm faaliyetlerini anlattı. Ayrıca, Arıklı Balkan coğrafyasında uzun yıllar Türk hakimiyetinin olduğunu ve Kıbrıs Türk halkı ile Balkan Türkleri arasında büyük benzerlikler bulunduğunu belirtti.

Görüşmelerde iki ülkenin sivil toplum örgütleri ve kültürel etkinlikler noktasında işbirliğinin sağlanması ve eğitim köprüsünün kurulması konusunda mutabakata varıldı. Bu görüşmeler, Türk-Makedonya ilişkilerinde daha yakın bir işbirliği ve daha fazla etkileşim hedeflenerek gerçekleştirildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir