16 Nisan 2024, Salı

Ülke Genelindeki Obezite Oranı Yüzde 70’i Geçti! – Sağlık Bakanı Alarmede

Sağlık Bakanı Murat Dinçyürek, Dünya Sağlık Örgütü’nün obeziteyi vücutta aşırı veya anormal yağ birikimi olarak tanımladığını belirtti. Vücut kütle indeksi 30 kg/m²’den fazla olanların obez, 25 ile 29,99 kg/m² arası olanların ise aşırı kilolu olarak kabul edildiğini söyledi.

Dinçyürek, aşırı kilo ile hastalık ve ölüm arasındaki bağlantının bilindiğine dikkat çekerek, obeziteye bağlı ölüm nedenlerinin başında kardiyovasküler sistemin hastalıklarının geldiğini ifade etti. Ayrıca obezitenin tip 2 diyabet, hipertansiyon, inme, kanser ve iskelet sistemi hastalıklarına da neden olabileceğine işaret etti.

Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı tarafından 2022-2023 yılları arasında 18 yaş üstü 4 bin 388 kişiye yapılan “Hipertansiyon, Diyabet ve Böbrek Hastalıkları Taraması” sonucuna göre, ülkede yüzde 33,8’inin obez, yüzde 37’sinin ise aşırı kilolu olduğunu belirterek, ülkenin yüzde 70,8’inin aşırı kilolu veya obez olduğunu açıkladı.

Dinçyürek, dünya ve toplumsal düzenin değişmesinin obezitenin artışında etkili olduğunu belirterek, çalışma koşullarının dinlenme için imkân vermemesi, sağlıklı beslenmenin ekonomik olarak zor hale gelmesi ve kolay ulaşılabilen sağlıksız gıdaların tüketilmesine yönelim gibi faktörlerin obeziteye katkı sağladığını dile getirdi.

Sağlık Bakanı, fiziksel aktivitenin azalması ve ekran başında geçirilen zamanın artmasının da obeziteyle ilişkilendirildiğini belirtti. Sağlıklı bir yaşam için beslenme şekline dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Dinçyürek, günlük önerilen su miktarının tüketilmesi ve aktif yaşamın desteklenmesinin sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir