23 Nisan 2024, Salı

Zelenskiy: “Avrupa ve Avrupa-Atlantik Toplulukları Bir Parçası Olmayı Hak Ediyoruz!”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleşen Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi’nde Avrupa ve Avrupa-Atlantik topluluklarına entegrasyon çağrısında bulundu. Zelenskiy, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’ya Ukrayna’ya sağladığı desteklerden dolayı teşekkür etti.

Zelenskiy, Avrupa Birliği ve NATO üyeliklerinin Avrupa’daki her halk tarafından hak edildiğine inandığını belirterek, Avrupa’nın güvenlik ve ekonomik kalkınma için en uzun ve sağlam dönemini sağladığını vurguladı. Ukrayna’nın Barış Formülü’ne verilen destekler için liderlere teşekkür eden Zelenskiy, zirveye katılan liderleri Küresel Barış Zirvesi’ne davet etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı zamanında bile güçlü düşmana karşı dayanmanın mümkün olduğunu kanıtlayan Zelenskiy, uluslararası işbirliğinin ve halkların motivasyonunun savunmada başarıya ulaşmada kilit rol oynadığını ifade etti. Zelenskiy ayrıca Ukrayna’da faaliyet gösteren yaklaşık 500 savunma şirketinden gurur duyduklarını belirterek, Putin’i yenmek için mühimmat tedarikinde yaşanan sorunlara değindi ve ortak üretim önerisinde bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı, Kiev ya da diğer başkentlerde Ukrayna-Balkanlar formatında Özel Savunma Sanayi Forumu düzenlenmesi teklifinde bulunarak, uluslararası dayanışmanın güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

MALEZYA’DA 2 ASKERİ HELİKOPTERİN ÇARPIŞMASI SONUCU 10 KİŞİ ÖLDÜ

Malezya’da geçit töreni provası sırasında 2 askeri helikopterin çarpışması sonucu 10 kişi hayatını kaybetti. Malezya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir