14 Nisan 2024, Pazar

ASELSAN’ın Genel Müdürü Ahmet Akyol’dan Müjdeli Haber: SİPER Yerli Hava Savunma Sistemi Bu Yıl Envantre Girecek!

ASELSAN’ın Genel Müdürü Ahmet Akyol, Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayii alanında önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Özellikle hava savunma sistemleri konusunda yerli ve milli üretimlerle güçlendiğini vurguladı. Akyol, hava savunmanın farklı katmanlarını Türkiye’nin kendi imkanlarıyla üretme ve kullanma kapasitesine ulaştığını ifade etti. ASELSAN, TÜBİTAK, ROKETSAN ve KOBİ’lerin iş birliğiyle 2024’e kadar tam bağımsız bir hava savunma sistemi oluşturacaklarını söyledi.

Akyol, Türkiye’nin hava savunma radarlarıyla gelişmiş teknolojilere sahip olduğunu dile getirdi. SİPER isimli yerli hava savunma sisteminin bu yıl envantere gireceğini duyuran Akyol, Türkiye’nin uzun menzilli yüksek irtifa hava savunmasını güçlendireceğini belirtti. HİSAR-O ve HİSAR-O+ gibi hava savunma sistemlerinin envantere girdiğini açıklayan Akyol, ROKETSAN iş birliğiyle bu sistemin menzilini uzatma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

2023’te ASELSAN’ın 20’ye yakın yeni ürün çıkardığını belirten Akyol, Türkiye’nin insansız deniz araçları alanında MARLİN ve DERİNGÖZ gibi ürünler geliştirmeye devam ettiğini açıkladı. Akyol, Türkiye’nin savunma sanayi teknolojilerini sivil alana aktarma çabası içinde olduğunu ve 2024’te insansız yeni ürünler ve ihracat çalışmalarına odaklanacaklarını ifade etti. ASELSAN’ın, sivil alanda yük taşıyan araçlar için geliştirdiği yüksek hızlı ağırlık ölçüm sisteminin ihracatını gerçekleştirdiğini ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına teşekkür ettiğini dile getirdi.

Ahmet Akyol’un liderliğindeki ASELSAN, Türkiye’nin hava savunma sistemlerinde ve sivil alanda teknolojik olarak gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Akyol’un açıklamalarına göre, Türkiye kendi hava savunma sistemlerini geliştirme ve kullanma konusunda önemli adımlar atmış durumda ve 2024’e kadar tam bağımsız hava savunma sistemi oluşturmayı hedeflemektedir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Mobil Dünya Kongresi’nde Robotların Büyüleyici Dönüşü!

Mobil Dünya Kongresi’nde, bu yıl robotların bulunduğu alanlar yine fuarın en yoğun ziyaret edilen alanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir