23 Nisan 2024, Salı

Bakan Arıklı’nın Meteoroloji Dairesi’nde Yaptığı Önemli Gelişmeler!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Arıklı, 6 Şubat’ta yaşanan büyük felaketin ardından geçen yıl 21 Mart 2023 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Meteoroloji Dairesi arasında deprem takip, çözümleme ve raporlama kapasitesini artırmak amacıyla bir protokol imzalandığını hatırlatarak, bu önemli adımın bir eksikliği giderdiğini belirtti.

Bakan Arıklı, ülke genelinde yürütülen çalışmalar sonucunda Meteoroloji Dairesi Sismoloji Bölümü’nün kapasitesinin artırıldığını, yeni bilgisayarlar ve yazılımların kullanımıyla teknik altyapının güçlendirildiğini vurguladı. Ayrıca, uluslararası iletişim ağının güçlendirilmesi sayesinde deprem çözümlemelerinde çok daha geniş bir veri kaynağından yararlanılarak etkin analizler yapılabileceğini belirtti.

Meteoroloji Dairesi Sismoloji Bölümü’nde çalışan jeofizik mühendisleri ve teknik personel ile birlikte Lefke, Alevkayası, Hisarköy ve Akdeniz’deki istasyonlarda yapılan çalışmalar ve yeni yazılımlar hakkında personelin eğitilmesine de değinen Arıklı, Sismoloji Bölümü’ne bağlı dört istasyonda iyileştirme ve yenileme çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirtti.

Arıklı, yapılan çalışmalar sayesinde Meteoroloji Dairesi Müdürü Sinan Güneş, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci ve KKTC’ye destek veren ekibe teşekkür ederek, “Sismoloji Bölümü’nün uzun süredir güncellenmeye ihtiyaç duyduğu alet, cihaz ve yazılımların güncellendiği ve personelin eğitim ihtiyacının karşılandığı” önemli adımlar atıldığını ifade etti. KKTC’nin deprem izleme ve analizi konusunda kendi kendine yeterli hale gelmesine sağlanan destekten dolayı minnettar olduklarını belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

AYNI GÜN İÇERİSİNDE 3 FARKLI KAZA YAŞANDI

1.  KARŞIYAKA’DA BİSİKLETÇİYE ÇARPMA KAZAASI: BİR YARALI 22.04.2024 tarihinde saat 12:00 sıralarında, Karşıyaka’da Güzelyalı Caddesi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir