14 Nisan 2024, Pazar

Başbakan Üstel, Antalya’da Çeşitli Temaslarda Bulundu: Afrika Ülkeleri ve Azerbaycan ile İlişkiler Güçleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle 3. Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Başbakan Ünal Üstel, bugün bazı ikili ve heyetler arası temaslar gerçekleştirdi. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Üstel, Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Burundi Başbakanı Gervais Ndirakobuca, Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Tahir Budagov ve AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sarıkaya ve heyetleriyle bir araya geldi. Üstel, dünyayla kucaklaşma vizyonlarını geliştiğini ifade etti.

Üstel, Burundi Başbakanı Gervais Ndirakobuca ile yaptığı görüşmede Afrika ülkeleriyle siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Üstel, Türkiye’nin son dönemde Afrika ile ilişkilerini güçlendirme vizyonunun doğru olduğunu vurgulayarak, Afrika ülkelerindeki ekonomik fırsatlara dikkat çekti.

Başbakan Ünal Üstel, Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Tahir Budagov ve ekibiyle de heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi. Üstel, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile KKTC arasında eğitim ve turizm alanlarında önemli gelişmeler olacağını ve ilişkilerin daha da güçleneceğini belirtti.

Ayrıca, Üstel bugün AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sarıkaya ve heyetiyle de görüştü. Görüşmede geçen yıl Azerbaycan Partisi, AK Parti ve UBP arasında imzalanan iş birliği protokolü ve bu protokole bağlı etkinlikler ele alındı. Görüşmelere UBP Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Başbakan Siyasi Danışmanı Özdemir Tokel ve KKTC Antalya Başkonsolosu Cem Topçu da eşlik etti.

Üstel ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Kıbrıs İçin Yeni Bir Gelecek” paneline dinleyici olarak katıldı. Bu görüşmelerin ve temaslara ilişkin detaylar ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Türk-Bir Başkanı Arıklı Belçika’da temaslarda bulundu

Temasları kapsamında Türk Dernekler Birliği’nde  4 Sivil Toplum Örgütü’nün temsilcileri ile bir araya gelen Arıklı,   …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir