23 Nisan 2024, Salı

Baykar, Bayraktar TB3 SİHA’nın 19. uçuş testini başarıyla tamamladı ve 9 saat havada kaldı!

Türkiye’nin savunma sanayiinde önemli bir yere sahip olan insansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçları teknolojilerinde ilerlemeler kaydederek dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Baykar tarafından yerli imkanlarla üretilen Bayraktar TB3 SİHA, 19. uçuş testini başarıyla tamamladı. Yapılan açıklamada, Bayraktar TB3’ün 9 saat havada kaldığı belirtildi. Bu başarıyla birlikte Türk havacılığının altın çağını yaşadığı vurgulandı.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün başarısını sosyal medya hesabından “Türk havacılığının altın çağı” notuyla paylaştı. Bayraktar TB3, katlanabilir kanat yapısıyla kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı olma özelliğine sahip. Selçuk Bayraktar, 2024 yılı içinde Bayraktar TB3’ün TCG Anadolu gemisinde testlerine başlanacağını açıkladı. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler, benzer insansız hava araçları arasında önemli bir yenilik olacak.

Milli SİHA, görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine sahip olacak. Bu özellik sayesinde uzun mesafelerden kumanda edilebilecek ve keşif-gözetleme, istihbarat ve taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı yapabilecek. Bu da Türkiye’nin caydırıcı gücünde artış sağlayacak.

Bu başarı, Türkiye’nin savunma sanayiindeki yerli ve milli üretim kapasitesini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Baykar, Bayraktar TB3’ün 19. uçuş testini başarıyla tamamlayarak Türk havacılığında yeni bir dönemin kapılarını aralamıştır. Bayraktar TB3’ün sahip olduğu ileri teknoloji ve kabiliyetler, Türkiye’nin savunma stratejisinde önemli bir yer tutacaktır. Bu başarı, Türk mühendislik ve savunma endüstrisinin gücünü ve ilerlemesini bir kez daha kanıtlamıştır. Türkiye, savunma sanayiindeki yerli ve milli teknolojileri kullanarak dünya sahnesindeki etkisini artırmaya devam edecektir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Mobil Dünya Kongresi’nde Robotların Büyüleyici Dönüşü!

Mobil Dünya Kongresi’nde, bu yıl robotların bulunduğu alanlar yine fuarın en yoğun ziyaret edilen alanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir