15 Nisan 2024, Pazartesi

Çam Kese Böceği İle Mücadele İçin Çevre Platformu Eylemde!

Çevre Platformu, çam kese böceğiyle mücadeledeki eksiklikler nedeniyle harekete geçti. Lefke’deki eylemin ardından şimdi de Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde basın açıklaması ve eylem gerçekleştirdi. Platform temsilcileri, havadan biyolojik mücadelenin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak bakanlığı göreve davet etti.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel, ormanların ciddi tehdit altında olduğunu belirterek bakanlığın acil adımlar atması gerektiğini söyledi. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre, Halk Sağlığı, İnsan Hakları Sorumlusu Dr. Cemal Mert, çam kese böceğiyle mücadeleyi destekleyerek insan ve orman sağlığının korunmasının önemine dikkat çekti.

KEMA Vakfı Başkanı Orman Mühendisi İlkay İlseven ve Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet İyigün, çam kese böceğinin artmasının orman alanlarına zarar verdiğini dile getirerek bakanlığın bütçeye kaynak ayırması gerektiğini belirtti. Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hasan Sarpten de ormanların korunmasının önemine vurgu yaparak bakanlığın uzman görüşlerini dikkate alması gerektiğini ifade etti.

Çevre Platformu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ile bir görüşme gerçekleştireceğini duyurdu. Eylemde protesto amaçlı bakanlığın önüne bırakılan çam kese böcekleri ise temizlendi. Sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin desteğiyle gerçekleşen eylem, orman varlığının korunması konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Oğuz: Türkiye’ye giremeyen yurttaşlarla ilgili bilgi istendi, gerekli açıklama yapılacak

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar ile ilgili yaptığı açıklamada, bu konunun gündeme getirildiğini, bilgi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir