15 Nisan 2024, Pazartesi

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı: Gazze’de Çocuklar Açlıktan Ölüyor!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’deki çocukların açlıktan öldüğünü ifade etti. Ghebreyesus, hafta sonu Gazze’deki El Awda ve Kamal Adwan Hastanelerine yaptığı ziyaretin, 7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas savaşı sonrası bir ilk olduğunu belirtti. Sosyal medya paylaşımında, acı verici durumlar hakkında bilgi veren Ghebreyesus, bölgedeki gıda bulunamamasının 10 çocuğun ölümüne ve ağır beslenme yetersizliğine yol açtığını dile getirdi.

2006 yılından bu yana Hamas’ın kontrolünde olan Gazze’de Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Pazar günü Kamal Adwan Hastanesi’nde en az 15 çocuğun yetersiz beslenme ve susuzluktan kaynaklanan ölümler yaşandığını açıklamıştı. Bir çocuğun da Gazze’nin güneyindeki Refah’ta bulunan bir hastanede yaşamını yitirdiği belirtilmişti. WHO Başkanı, bölgede yaklaşık 300 bin kişinin yetersiz gıda ve temiz su ile yaşadığı ve çocukların açlıktan öldüğü kuzey Gazze’de ciddi bir beslenme yetersizliği ve eksikliklerin bulunduğunu aktardı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, bölgeye daha düzenli erişim sağlamak için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı. BM’den üst düzey bir yardım yetkilisi ise Gazze Şeridi’nde facia düzeyinde gıda güvensizliği yaşayan en az 576 bin kişinin olduğunu belirtirken, UNICEF Bölge Direktörü Adele Khodr da yetersiz beslenmenin Gazze’de korkunç sonuçlara yol açtığını ifade etti.

7 Ekim tarihinden bu yana İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda insanın hayatını kaybettiği biliniyor. Gazze Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail’in saldırıları sonucunda 7 Ekim’den bu yana 30 bin 500’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CTP Vekili Besim: "Nüfus Artışı Kontrolsüz!"

CTP Milletvekili Filiz Besim, 2024 Mali Yılı (Değişiklik) Yasa Tasarısı üzerine yaptığı konuşmada öğretmen kadrolarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir