15 Nisan 2024, Pazartesi

EŞİTLİK İÇİN SESÇİ ÇIKILIYOR: YASALARA KARŞI KAMPANYA BAŞLATILDI!

SOS Çocukköyü Derneği, her yıl 1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü dolayısıyla çeşitli kampanyalar düzenlemekte ve toplumdaki eşitsizliklere dikkat çekmektedir. Bu yıl, dernek birçok sivil toplum örgütü ile iş birliği yaparak ülkemizdeki yasal düzenlemelerdeki ayrımcı noktalara dikkat çekmektedir. Barolar Birliği, Evrensel Hasta Hakları Derneği, İnsan Hakları Platformu, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kuir Kıbrıs Derneği ve Mülteci Hakları Derneği gibi kuruluşlar da çocuklar, kadınlar, eğitim, hasta hakları, mülteci hakları, insan hakları, LGBTİ+ hakları gibi konularda ülkemizde var olan yasal ayrımcılıkları vurgulamaktadır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde “Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasanın korunmasından eşit olarak yararlanma hakkına sahiptir” ifadesi yer almaktadır. Bu doğrultuda, “Eşitlik Bunun Neresinde?” adlı kampanya ile sekiz sivil toplum örgütü ülkemizdeki yasaları incelemekte ve ayrımcılığın varlığını araştırmaktadır.

“Eşitlik Bunun Neresinde?” farkındalık kampanyasına destek vermek isteyen herkes, sosyal medya hesaplarından SOS Çocukköyü Derneği’nin paylaşımlarını #eşitlikbununneresinde hashtagi ile paylaşarak katkıda bulunabilir. Ayrıca, 7 Mart Perşembe akşamı Lefkoşa Ghetto Cafe’de düzenlenecek olan bir etkinlik ile kampanyaya dikkat çekilecektir. Bu etkinlikte, ekiplerin ayrımcılık konusunda yarışacakları bir “quiz night / soru-yanıt etkinliği” gerçekleştirilecektir.

Birleşmiş Milletler (BM), 2014 yılında 1 Mart’ı “Sıfır Ayrımcılık Günü” ilan ederek tüm dünyada ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi ve bireylerin haklarını korumayı amaçlamıştır. SOS Çocukköyü Derneği ve diğer sivil toplum örgütleri de bu önemli günde toplumsal farkındalık yaratmaya devam etmektedir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir