20 Nisan 2024, Cumartesi

Güney Kıbrıs’ta Çam Kese Böceği ile Mücadelede Yeni Bir Yaklaşım: Doğal Avcılar Devrede!

Güney Kıbrıs’ta bu yıl ilk defa uygulanacak olan bir pilot program ile çam kese böceği sorununa doğal bir çözüm getiriliyor. Fileleftheros gazetesi, çam kese böceğinin doğal düşmanları olan “İbibik”, “Cyprus Coal Tit” ve “Great Tit” adlı kuşların kullanılacağı bu pilot programın detaylarını paylaştı. Bu üç kuş türünün çam kese böceği ile beslendiği ve çam kese böceklerinin olgunlaşma dönemlerinin kuşların üreme dönemleriyle çakıştığı belirtiliyor.

Program kapsamında kuşların bölgeye çekilmesi için yapay yuvaların belirli noktalara yerleştirileceği ifade ediliyor. “Agridia” köyünün uygun bir yuvalama alanı olarak seçildiği bilgisi veriliyor. Pilot programın başarılı olması halinde diğer bölgelerde de uygulanabileceği vurgulanıyor. Bu şekilde çam kese böceği sorununun biyolojik yöntemlerle çözümünün sağlanabileceği düşünülüyor.

Gazete, pilot programın başarısının daha önce kullanılan biyolojik pestisit olan “Bacillus Thuringiensis” yöntemine göre daha az maliyetli ve zaman alıcı olabileceğini belirtiyor. Doğal avcı kuşların kullanılmasıyla çam kese böceği sorununun daha etkili bir şekilde kontrol altına alınabileceği düşünülüyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GİRNE TURİZM ŞÖLENİ YAPILDI

 Turizm Haftası kapsamında Girne’de bugün, “Turizm Şöleni” düzenlendi. Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir