14 Nisan 2024, Pazar

Kıbrıs Kadın Öyküleri Derneği tarafından hazırlanan “Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız” serisinin 20. belgeseli Piyanist Jale Derviş’in Etkileyici Hikayesi

Kıbrıs Kadın Öyküleri Derneği (KÖDER) tarafından Önder Alışveriş Merkezleri sponsorluğunda düzenlenen “Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız” yapım serisinin 20. belgeseli olan Piyanist, Besteci ve Piyano Öğretmeni Jale Derviş Belgeseli, bugün Lefkoşa Türk Lisesi’nin Mehmet Altınbaş Konferans Salonu’nda gösterildi.

Etkinlikte, Jale Derviş’in uzun yıllar öğretmenlik yaptığı okulda, öğrencilerinden Gaye Kenan Çağlar yönetiminde TMK Mezunlar Korosu sahne aldı. Koronun seslendirdiği şarkılar arasında Jale Derviş’in bestelediği Lefkoşa Türk Kız Lisesi Marşı ve Menekşeler de yer aldı.

Etkinlikte Aylan Okyay Uz’un kısa mesajı okundu ve Sevilay Sadıkoğlu moderatörlüğünde Işın Ramadan Cemil ile yapılan bir sohbet gerçekleştirildi.

KÖDER Başkanı Şenay Ekingen ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından etkinlik için okulunu açan LTL’nin Müdürü Niyazi Türkseven, Koro Şefi Gaye Çağlar, Derviş’in evlatları Arman Ratip ve Sümer Sungurtekin ile sponsor Önder Alışveriş Merkezleri adına Gülşah Sanver Manavoğlu’na teşekkür belgesi takdim edildi.

Etkinliğe Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, CTP milletvekilleri Filiz Besim, Şifa Çolakoğlu ve bağımsız milletvekili Ayşegül Baybars Milli Eğitim Bakanlığı Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Cengiz Uzun da katıldı.

Yapılan konuşmalarda Jale Derviş’in müzikle iç içe olan yaşamı, piyano eğitimi için gittiği İngiltere’deki deneyimleri, öğretmenlik kariyeri ve ülkemizde klasik Batı müziğini yaymaya yönelik çalışmaları anlatıldı.

Etkinlikte farklı dönemlerden anılar paylaşılırken, öğrenciler de Jale Derviş’in sanata katkıları ve müzik tutkusundaki olumlu etkilerini anlattılar.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir