23 Nisan 2024, Salı

Kıbrıs’ta Sağlıkta Kriz: İlaca Erişim Sorunları Patlama Noktasında

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Handan Özant, geçtiğimiz 6 ay boyunca devam eden ve halen devam eden ‘reçete soruşturması’ nedeniyle hastaların, sigortalı emekçilerin ve ailelerinin ilaçlara erişiminde yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Özant, meslek örgütü olarak sorunun çözümünde mutlaka sürece dahil olmaları gerektiğini ancak dışlandıklarını ifade etti.

Özant, 13 Şubat’ta Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi tarafından alınan oy birliği kararı sonucunda resmi bir davet aldıklarını ve 28 Şubat’ta İdare Meclisi üyeleri ile ilk toplantılarını gerçekleştirdiklerini belirtti. Toplantının olumlu bir atmosferde geçtiğini ve emekçilerin ilaç erişim sorunlarının çözümü üzerinde konuştuklarını dile getirdi.

Toplantıda KTTB ve İdare Meclisi arasında hekim-daire arasındaki sözleşme ve sistemdeki sorunların ele alındığını söyleyen Özant, yazılı olarak yapılan itiraz ve önerilerin tekrar görüşüleceği kararının tüm katılımcıları memnun ettiğini vurguladı. Yaşanan mağduriyetlerin kısa sürede son bulması için iyi niyetle çalışmaya devam edeceklerini umut etti.

Özant, sürecin başından itibaren vurguladıkları gibi, sigortalı emekçilerin güvenli bir şekilde ilaçlara erişimlerinin sağlanması ve doktor-eczacı-daire arasında güvenilir bir sistem kurulması gerektiğini belirtti. KTTB yönetim kurulu olarak, sağlık sorunlarının çözümünde mutlaka sürece dahil olmaları gerektiğini ve dışlanmalarının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ÖZÇINAR 23 NİSAN KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar bugün saat 09.00’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir