14 Nisan 2024, Pazar

Meclis Genel Kurulu’nda Ercan Havalimanı Skandalı Patladı! – Erhürman’dan Şok İddialar!

Meclis Genel Kurulu bugün olağan oturumunda, 62’nci maddeye ilişkin konuşma yapan Sn. Erhürman, yapılan 2 tüzük değişikliğine dikkat çekti. Bakanlar Kurulu, Ercan Havalimanı’ndaki eksikliklerin varlığını gerekçe göstererek söz konusu tüzük değişikliklerini yaptı. Sn. Erhürman, uzmanların eksikliklerin devam ettiğini belirttiğini ve buna rağmen lisans verilmeyeceğini söyledi. Bu nedenle yetkinin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanına devredildiğini savundu.

“Ercan Havalimanında bir olumsuzluk yaşanması durumunda tüm Bakanlar Kurulu sorumlu olacaktır” diyen Sn. Erhürman, havalimanı işletme lisansının sadece 6 aylık süreyle verildiğini ve bunun haziran ayında sona ereceğini hatırlattı. Ancak eksikliklerin hala devam ettiğini iddia etti. “Eksiklikler sürerken lisans yenilenecek mi?” sorusunu yönelten Sn. Erhürman, can ve mal güvenliği risklerine işaret etti.

Ercan Havalimanıyla ilgili şirket ve hükümet arasında yapılan sözleşmelerde, var olmayan bir “ihtilaf” yaratıldığını ve 59 milyon euro ödendiğini ileri süren Sn. Erhürman, bu konunun ülke yargısının devredilerek Türkiye’deki bir tahkim heyetine verilmesini eleştirdi. Ayrıca belirlenen tahkim heyetinin yetki süresinin geçtiğini iddia etti.

Başkan Erhürman, Ercan Havalimanıyla ilgili şirketle yapılan sözleşmede, şirketin yapması gereken işler için idareden para talep edemeyeceğinin açıkça yazıldığını belirtti. Buna rağmen bu maddelerin “ihtilaflı” olarak değerlendirilmesini doğru bulmadığını ifade etti.

Narenciye konusuna da değinen Sn. Erhürman, Türkiye’den dönen hükümet yetkililerinin sadece “zararın tespiti için Türkiye’den bir heyet geleceği” şeklinde açıklama yaptığını söyledi. Avrupa Birliği’nin ülkede hastalığın varlığını bildiğini, ancak hastalığın gıda güvenliğini etkilemediği için ihracata izin verdiğini belirtti.

Erhürman, bu sene narenciye üretiminin kaybedildiğini düşünerek gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Ekonomik sıkıntılara da değinen Sn. Erhürman, piyasadaki yüksek fiyatlar ve denetim eksikliği konusunda eleştirilerde bulundu. İnsanların Güney’e geçip alışveriş yapma ihtiyacının arttığını belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir