14 Nisan 2024, Pazar

Türk Deniz Kuvvetleri için Yeni Silah Sistemi Üretilecek: TRAKON TARGAN

Türk savunma sanayisinde deniz platformlarının korunması için geliştirilen yeni bir deniz tipi uzaktan komutalı silah sistemi tanıtıldı. TRAKON TARGAN Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi, Türk Deniz Kuvvetleri için UNIROBOTICS tarafından üretilen bir üründür. Milli UKSS’nin fabrika kabulleri tamamlandı ve liman kabul testlerine geçilecek. Bu testlerde sistemin sahadaki performansı değerlendirilecek.

TRAKON TARGAN, 12,7×99 mm’lik bir UKSS olup, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda inşa edilen Açık Deniz Karakol Gemileri’nde kullanılacak. UNIROBOTICS, TCG AKHİSAR ve TCG KOÇHİSAR gemilerine toplam 4 TRAKON TARGAN UKSS teslim edecek. Sistem, Türkiye’nin muharebede kanıtlanmış ve kalifiye edilmiş ilk ve en büyük kalibreli ağır makineli tüfeği olan 12,7×99 mm CANiK M2 QCB’yi içermektedir. Şirket, UKSS’nin bileşenlerini ve yazılımlarını yerli olarak tasarladı ve üretti.

TRAKON TARGAN, deniz şartlarına dayanıklı bir tasarıma sahiptir ve HAVELSAN tarafından sağlanan ADVENT SYS ile tam uyumlu çalışmaktadır. UNIROBOTICS Genel Müdürü Ömür Baç, şirketin Türkiye’nin yerli ve milli yatırımlarına destek olduğunu ve bütünleşik sistemler geliştirdiklerini belirtti. Ayrıca, elektromekanik, gömülü sistem, yazılım ve mekatronik alanlarında savunma sanayisine katkı sağladıklarını vurguladı.

CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, Türk savunma sanayisinde orta kalibre silah ve uzaktan kumandalı atış kontrol sistemleri alanında projeler yapmaya devam edeceklerini ifade etti. UNIROBOTICS’in mühendislik becerileri sayesinde milli uçaksavar CANiK M2 QCB ile önemli bir teknoloji geliştirdiklerini belirtti. UNIROBOTICS TRAKON TARGAN’ı Türk Deniz Kuvvetlerine sunarak Türk savunma sanayisine güç katacağını söyledi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Mobil Dünya Kongresi’nde Robotların Büyüleyici Dönüşü!

Mobil Dünya Kongresi’nde, bu yıl robotların bulunduğu alanlar yine fuarın en yoğun ziyaret edilen alanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir