16 Nisan 2024, Salı

Yeşil Okullar Projesi kapsamında Osman Örek Meslek Lisesi öğrencilerinden Atık Arıtma Tesisi Ziyareti!

Yeşil Okullar Projesi kapsamında, Osman Örek Meslek Lisesi’nin Çevre Kulübü, Okul Müdürü Erdoğan K. Keskindağ ve öğretmenler Özge Eliz Aksaygın ile Mehmet Yılmaz rehberliğinde, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne (LTB) ait Haspolat Atık Arıtma Tesisi’ni ziyaret etti. Tesis hakkında detaylı bilgi alan öğrenciler, atıkların arıtılma sürecini adım adım takip ederek çevre bilinci konusunda önemli bir deneyim kazandı. Doğa dostu gezide, Atıksu Arıtma Tesisi’nin Bakım ve İşletme sorumlularından Ana Lopes ve Halil Kişmir ile Lefkoşa Türk Belediyesi Kanalizasyon Şubesi’nden Pınar Erengin öğrencilere bilgilendirmeler yaptı.

Yetkililer, tesisin işleyişi hakkında şu bilgileri paylaştılar: “2013 yılından bu yana faaliyette olan Lefkoşa Atıksu Arıtma Tesisi, Güney Lefkoşa, Gönyeli ve Lefkoşa Türk Belediyesi sınırlarından toplanan evsel atıkların arıtımını gerçekleştiren toplumlar arası bir tesisdir. Günlük 30.000 m3 atıksu arıtma kapasitesine sahiptir ve işletmesi WTE Wassertechnik Gmbh ve Emek İnşaat Ltd. Şti. konsorsiyumu tarafından yürütülmektedir. Tesise gelen atıksuların %70’i güneyden, %30’u ise kuzeyden gelmektedir. Tesis, membran sistemini kullanarak son derece ileri düzeyde ve modern bir arıtma işlemi gerçekleştirmektedir.”

Çevre Kulübü, “Çöpleri Ayır, Geri Dönüşüme Katıl” sloganıyla çevre koruma ve sürdürülebilirlik projelerine devam etmektedir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir