23 Nisan 2024, Salı

Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs’ta Federal Çatıda Anlaşma Artık Mümkün Değil!”

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta federal çatıda bir anlaşmanın artık mümkün olmadığını vurgulayarak, “Kıbrıs Türkü’nün günahı ve suçu nedir hala daha bu kadar haksız ambargolara maruz kalıyor, bu yapılanlar insan haklarına aykırıdır.” ifadelerini kullandı. Kuru gürültü ve dışardan nutuk atmanın Kıbrıs sorununa çözüm getirmeyeceğini belirten Tatar, egemen eşit iki devletli bir çözüm modelini benimsediklerini ve bu yeni siyasetlerinin de Anavatan Türkiye tarafından desteklendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Berlin’deki temasları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’i ziyaret etti. Basına kapalı yapılan ziyaret sonrası Cumhurbaşkanı Tatar, büyükelçilik binasında basın mensupları ile bir araya gelerek Kıbrıs’ta yaşanan son gelişmeleri aktardı. Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs’ı ilhak ettiğini, 37 senelik İngiliz sömürge döneminde adaya olağanüstü bir Rum nüfusun aktarıldığını, Türk nüfusunun da azaltıldığını belirtti.

Rum-Yunan ikilisinin büyük Yunanistan hayali ile mücadele ettiklerini ve Kıbrıs Türklerinin katliama karşı direndiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı ile adaya barış ve huzur geldiğini kaydetti. Tatar, Kıbrıslı Türklerin Osmanlı devletinin uzantısı ve torunları olduğunu vurgulayarak, haksız ambargoların insan haklarına aykırı olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının attığı iki imza ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu hatırlatarak, Kıbrıs Türk halkına büyük haksızlıklar yapıldığını dile getirdi. Tatar, egemen eşitlik ve uluslararası eşit statünün kabul edilmesini vurgulayarak, egemen eşit iki devlet temeline dayanan bir anlaşma için yeni ve resmî müzakerelere başlayacaklarını belirtti. Ülke sporcularına uygulanan engellemelerin de çağ dışı olduğunu belirten Tatar, ambargo ve haksız izolasyonların kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

AYNI GÜN İÇERİSİNDE 3 FARKLI KAZA YAŞANDI

1.  KARŞIYAKA’DA BİSİKLETÇİYE ÇARPMA KAZAASI: BİR YARALI 22.04.2024 tarihinde saat 12:00 sıralarında, Karşıyaka’da Güzelyalı Caddesi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir