23 Nisan 2024, Salı

Geçtiğimiz 30 Yılda Obezite Oranları Çarpıcı Bir Şekilde Arttı – Yeni Araştırma Sonuçlarına Göre Şaşırtıcı Rakamlar!

Geçtiğimiz 30 yılda obezite oranları çocuklar arasında dört kat, yetişkinler arasında ise iki kat arttı. Dünya genelinde 1 milyardan fazla insan obeziteyle mücadele ediyor. 190’dan fazla ülkeden 220 milyondan fazla insanın ağırlık ve boy ölçümlerinin analizi, vücut kitle indeksinin (BMI) 1990 ile 2022 yılları arasında nasıl değiştiğini ortaya koydu.

Lancet’te yayınlanan araştırmada, obezite oranlarının genel anlamda çocuklarda dört kat, yetişkinlerde ise iki kat arttığı görüldü. Kız çocuklarında obezite oranı 1990’da yüzde 1,7 iken 2022’de yüzde 6,9’a yükseldi. Erkeklerde ise aynı dönemde yüzde 2,1’den yüzde 9,3’e çıktı. Kadınlarda obezite oranları yüzde 8,8’den yüzde 18,5’e, erkeklerde ise yüzde 4,8’den yüzde 14’e yükseldi.

2022 yılında dünya genelinde toplamda 880 milyon yetişkin ve 159 milyon çocuğun obeziteyle mücadele ettiği belirtildi. Tonga, Amerikan Samoası ve Nauru gibi ülkelerde obezite oranının yüzde 60’ın üzerinde olduğu kaydedildi. Araştırmanın yazarı Profesör Majid Ezzati, obezite salgınının artık çocuklar ve gençler arasında da endişe verici bir hızla yayıldığını belirtti.

Ezzati, dünyanın en yoksul bölgelerinde milyonlarca insanın yetersiz beslenmeyle mücadele ettiğine dikkat çekerek, sağlıklı ve besleyici gıdaların daha erişilebilir hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise obeziteyle mücadele konusunda küresel iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Ghebreyesus, hükümetlerin ve toplulukların kanıta dayalı politikalarla desteklenen çalışmalarına devam etmesi gerektiğini belirtirken, özel sektörün de sağlık üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurması gerektiğine işaret etti. Obeziteyle mücadelede katılımın ve iş birliğinin hayati önem taşıdığı vurgulandı. Gelecekte obezite oranlarının daha da azaltılabilmesi için uluslararası iş birliğinin artması ve toplumun bilinçlenmesi gerektiği önemle vurgulandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Ordu’da Yatak Kapasitesi Artan Şehir Hastanesi Son Aşamada!

Ordu Şehir Hastanesi projesi, bu yıl içerisinde hizmete alınması planlanan ve yatak kapasitesi 987’den bin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir