14 Nisan 2024, Pazar

Kıbrıs Türkleri İngiltere’ye Seslendi: “BM Güvenlik Konseyi’nin Kararına Son Verin!”

İngiltere’nin başkenti Londra’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrakları ve çeşitli sloganların yer aldığı pankartlarla donatılmış bir grup gösterici, KKTC’nin izolasyonuna dikkat çekmek için protesto düzenledi. Pankartlarda, “Barış gücü değil, işgalci”, “İngiltere Kıbrıs’ta yanıldı”, “BMGK’nin 60 yıllık kararı yetti artık” gibi mesajlar yer aldı. Göstericiler ayrıca, yüzlerinde “ambargolu” yazılı maskeler takarak seslerini duyurmaya çalıştı.

Protestoya katılan İngiltere’deki Kıbrıs Türkleri, BM Güvenlik Konseyi’nin 4 Mart 1964 tarihli 186 sayılı kararının KKTC’nin izolasyonunu desteklediğini dile getirerek, söz konusu kararın geri çekilmesi çağrısında bulundu. BTCA Başkanı Kenan Yaman, basına yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi kararının, Kıbrıs Türklerinin haklarının gasp edilmesine sebep olduğunu vurguladı. Yaman, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bizim bütün haklarımızı gasbetmiştir” ifadelerini kullandı.

Rum tarafının, BM kararını gerekçe göstererek Kıbrıs Türklerinin haklarını gasp ettiğini savunan Yaman, KKTC’ye uygulanan ambargoların son bulması ve ada üzerindeki çıkmazın çözülmesi gerektiğini belirtti. Yaman, Kıbrıs Türklerinin ada üzerindeki iki devletli çözümü desteklediğini ve haklarının iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kenan Yaman, KKTC’nin dünya ile olan izolasyonunun sona erdirilmesi gerektiğini ve Türkiye’ye direkt uçuşların başlatılması gerektiğini belirtti. Yaman, “Bizim dünyaya açılan tek penceremiz Türkiye Cumhuriyeti’dir” diyerek, çözüm için Türkiye’nin gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca, ambargo nedeniyle KKTC ile doğrudan ticaret yapılamadığını ve 186 sayılı BM kararının bu durumun temel sebebi olduğunu ifade etti.

Kenan Yaman, “En temel sorunumuz; bu karardır, bu karara itiraz ediyoruz. 60 sene oldu. Bu karar kalkmalı ve haklarımız bize iade edilmelidir” diyerek, ada üzerindeki sorunların çözülmesi için BMGK’nin kararının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir